top of page
Hakkımızda

Eğer bu sayfayı okuyorsanız bu hikayeyi sizinle paylaştığım için mutluluk duyduğumu bilmenizi isterim. 

 

Joy For Learn ailesine hoş geldiniz. ❤️

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki ben bir eğitimciyim.

Marmara üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. Uzun yıllar İstanbul’da hatırı sayılır kolejlerde öğretmenlik yaparken yüksek lisans eğitimimi de tamamladım.

Aynı zamanda yurt dışında eğitim aldım ve alternatif eğitim yaklaşımlarını da deneyimledim.

Bir oğlum ve bir kızım var.

Kızımla birlikte iş hayatıma ara verdim. Ancak öğretmenliğe asla.  

Annelik ile öğretmenliğin farkını çocuklarım olduktan sonra anladım. Anneliği tam anlamıyla yapabileceğimi dünüyordum ama bir öğretmen olarak kızım her ağladığında, her sıkıldığında onu eğlendirmek veya oyalamak zorunda olduğumu hissediyordum. 

Ancak bunu yapamayacağımı anlamak çok uzun sürmedi.

Aslında bebeklerin ve çocukların kendi kendinin mimarı olduğunu, sadece onlara alan açmanın ebeveynin işi olduğunu yeniden hatırladım. 

Bu öğretiler ışığında içimdeki üretme ve öğrenme aşkı ile çocuklara, ailelere ve  dünyaya faydalı olmak için Joy For Learn markasını kurdum.

Markam altındaki oyuncakların hepsinin bilimsel temellere dayalı olarak araştırmalarını yaparak öncelikle kendi çocuklarımda denedim. Joy For Learn'ün her zaman önceliği çocuk güvenliği ve gelişimidir. Bu anlamda çocukların gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklarımı sizinle buluşturduğum için çok mutluyum.

Sizlerle buluşacak oyuncaklarımızı oynarken çocuklarınıza müdahele edecek kadar yakın, müdahele etmeyecek kadar da uzak durarak bol neşeli oyunlar dilerim. 

 

Güler Işık

Joy For Learn'ün Hikayesi

 

Joy benim en sevdiğim kelime. Benim için neşe ve anda olmakla ilgili.

Neşe içinde, sürece dahil olarak sağlanan öğrenmenin kalıcığını yüzlerce kez deneyimledim. Öğretmenlik hayatımda yıllarca çocuklarla birlikte oyunlar oynadım, bilimsel çalışmalar yaptım ve onları gözlemledim. 

Gözlemlerim sonucunda çocuklara en iyi gelen ve onları en çok geliştirdiğini düşündüğüm yaklaşımın, kendi bedenlerinin fark etmelerini sağlayacak fırsatlar vermek ve onlara saygı duymak olduğunu anladım.

Bir eğitimci olarak dünyada yaşanan üzücü durumun ve çocukların eve kapanmasının sorumluluğunu üzerime aldım ve onlar için bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. 

Bu anlamda ben de çocuklar için yerel, etik ve sürdürülebilir üretime adanmış bir marka kurdum. Ve bu markanın adı altında çocuklar için düşünülmüş, güvenliği test edilmiş, çocukların gelişimlerine katkısı kanıtlanmış oyuncaklar üretmeye karar verdim.

Tüm dünyada kullanılan pikler üçgenini, denge tahtasını, dönenceyi ve rampayı birebir alıp kopyalamaktansa ürettireceğim her ürünü yaklaşık bir sene boyunca kendi çocuklarımda denedim. Onların yaşadığı gelişimi gözlemleyip notlar aldım. Her bir parçanın nasıl kullanılabileceği ile ilgili onlarca fikir ürettim. Bu fikirleri çocuklarımla da uyguladım.

İlk üretimlerimi oğlum henüz 6 aylıkken evime aldım. Böylelikle onunla bir çok bir çok oyunu önce “Bebek Pikler” ile daha sonra diğer ekipmanları da işin içine katarak oynadım.

Kızımın ise bitmez tükenmez enerjisini atması için evde alanlar oluşturdum.

Oğlumun ilk ayağa kalkmasını oldukça dengeli ve sağlam adımlarla yaptı. Kızım ise enerjisini doğru kullandığı için yemek, uyku problemleri, öfke ve kardeş rekabetini minimum seviyede yaşadı.

Zaman zaman ev içinde özel alanlara ihtiyaç duyan çocuklarıma fırsatlar yaratan bu alanlar, beni de bir ebeveyn olarak oldukça rahatlattı. Bazen bir tırmanma merdiveni, bazen bir kitap okuma alanı, bazen göbek üstü zaman için oyuncak asma yeri oldu.

Geleneksel dış mekan tırmanma ekipmanları, salıncaklı ve kaydıraklı olanlar halihazırda gelişmiş kaba motor becerilerine sahip büyük çocuğu hedef alırken, Joy For Learn oyuncakları bir başlangıç kiti olarak düşünülebilir.

Gelişmekte olan bebeğinizin yaşına uygun koordinasyon ve gelişimsel kilometre taşlarına ulaşmasını sağlayan gerçek yapı taşlarını oluşturmada sizi destekler.

Bebek ve çocuk oyuncakları mevcut en yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmelidir. Bu anlamda, bu ürünleri çok daha ucuz hale getirmek için başka üretim seçenekleri olsa da, yüzey ve kalite o kadar iyi değil (çevreye etkisi de değil!)  Bu yüzden tüm oyuncakları sağlamlığı ve anti bakteriyel özelliği sebebi ile kayın ağacından tasarladım.

Emeğimi ve deneyimimi çocuklarımızla ve sizinle paylaşabildiğim için çok mutluyum. ❤️

Logomuz size ne anlatıyor?

Joy-Logo_Çalışma Renkli.png

Joy For Learn ismi ve logosu aslında oldukça kendine özel bir anlam içerir.

Logodaki rüzgar gülünün her kanadı birbirinden farklıdır. Bu tasarımın anlamı her çocuğun kendine has olduğu anlatır.

Bu yüzden Joy For Learn oyuncakları çocukların kendi gelişim seviyelerine uygun oyunlar tasarlamalarını hedefler.

Joy For Learn adı ise aslında etkilendiğim bir hikayeden sonra oluştu.

"Bunun Adı Findel" dil konusuna yeniden farkındalık yaratacak, onu araştırma yapmaya, proje geliştirmeye ve öğrendiği her yeni şeye eleştirel gözle bakmaya özendirecek, çok ödüllü bir roman.

Beşinci sınıfın en acar çocuklarından Nick, olmadık sorularla ders kaynatmada ustadır. Ancak, çetin ceviz dilbilgisi öğretmeni onun oyununa gelmez ve sözcüklerin nereden kaynaklandığı üzerine bir rapor hazırlamasını ister. Öğrendiklerinden çok etkilenen Nick bunları sınamak için parlak bir fikir bulur: Kalem yerine findel demeye başlar.

Hiçbir anlamı olmayan sözcük önce okulda, sonra kasabada hızla yayılır, televizyonlara konu olur.

Bir süre sonra bu hiçbir şey ifade etmeyen kelime bir marka haline gelir.

İşte gramerde bir anlamı olmayan benim için çok şey ifade eden bu kelimeler de böyle bir araya geldi.

bottom of page